Bezpieczeństwo, komfort, motywacja…

O zakończonej niedawno inwestycji, związanej z budową ekranów akustycznych na terenie zakładu w Raciszynie rozmawiamy z Barbarą Soją, Dyrektor ds. Jakości, BHP i Ochrony Środowiska w firmie WKG.

Czy budowa ekranów to pierwsza taka inwestycja, mająca na celu podnoszenie komfortu pracy pracowników na stanowiskach?

Nasza firma od zawsze kładzie duży nacisk na poprawę komfortu i warunków pracy w zakładzie. Dotyczy to zarówno wykonywania czynności na poszczególnych instalacjach technologicznych, jak i stanu infrastruktury socjalnej. Aby wyeliminować ryzyko zawodowe, związane z wykonywaniem pracy na wysokości, wdrożyliśmy wiele zabezpieczeń przy tego rodzaju pracach. Na elementach instalacji, gdzie to ryzyko występowało, zamontowane zostały odpowiednie podesty i obarierowania chroniące przed upadkiem. Firma zakupiła również kilka sztuk szelek bezpieczeństwa oraz przeprowadziła odpowiednie szkolenia dla załogi, dotyczące ich użytkowania. Zamontowany został także manipulator na linii krusząco-sortującej, który pozwala na odblokowywanie urządzeń za pomocą młota pneumatycznego sterowanego pilotem. Wszystkie wejścia na urządzenia zostały zabezpieczone odpowiednimi osłonami. Dbamy również o prawidłowe oświetlenie na stanowiskach pracy, systematycznie wykonujemy pomiary tego parametru i jeżeli zajdzie konieczność, podejmujemy działania poprawiające działanie instalacji oświetleniowej. To samo dotyczy stanu technicznego pojazdów technologicznych. Corocznie dokonywane są przeglądy klimatyzacji w pojazdach, aby zapewnić komfortowe warunki pracy w różnych porach roku. Firma zamontowała klimatyzatory w każdym pomieszczeniu sterowniczym oraz biurach. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytkowania nowe pomieszczenia socjalne, w których znajdują się wygodne szatnie oraz natryski.

Jak wyglądał proces budowy wygłuszeń akustycznych na terenie zakładu?

Zadania związane z redukcją emisji hałasu w zakładzie były i są realizowane systematycznie. W zależności od możliwości finansowych, poczynione zostały inwestycje, które przyczyniały się stopniowo do zmniejszania oddziaływania tego czynnika na środowisko. Wszystkie nasze pojazdy technologiczne zostały zaopatrzone w sygnały „białego dźwięku” przy manewrach cofania. Ze względu na specyfikę naszej działalności zastosowaliśmy systemy do wygłuszania hałasu przy zsypach i na elementach transportujących. W czerwcu 2022 r., gdy pojawiła się możliwość wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dotyczącym projektów utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, spółka zgłosiła się do udziału w tym konkursie. Analiza bieżących potrzeb stanu bezpieczeństwa i higieny pracy wykazała potrzebę realizacji zadań związanych z dalszą poprawą środowiska pracy pod kątem hałasu, pracy na wysokości i oświetlenia. W listopadzie 2022 r., po dokonaniu przez ZUS oceny kryteriów, projekt złożony przez WKG został zaopiniowany pozytywnie, a na początku 2023 r. zostały wytypowane firmy do jego realizacji. Ostatecznie inwestycja związana z zamontowaniem wyciszeń akustycznych w Zakładzie Uszlachetniania Nadawy zakończyła się 31 sierpnia br.

Czy poza wspomnianymi białymi filtrami na instalacji, wykorzystano w ramach tego działania jakieś inne narzędzia poprawy komfortu pracy?

Tak, poza konkursem ZUS zrealizowaliśmy również inne zadania poprawiające komfort pracy pracowników. W Zakładzie Uszlachetniania Nadawy wykonaliśmy dodatkowe obarierowanie na górnym elemencie instalacji, chroniące pracowników przed upadkiem z wysokości. W Zakładzie Krusząco-Sortującym zamontowane zostało dodatkowe oświetlenie obszarów manewrowych wokół instalacji, poprawiające warunki wykonywania zadań w obszarze. Zamontowane zostały również systemy oświetleniowe na złożu wydobywczym. Zabezpieczyliśmy także przejście operatorów ze sterowni Zakładu Krusząco-Sortującego do poziomu wyrobiska przed osuwaniem się gruntu. W celu poprawy warunków na drogach komunikacyjnych zakupiliśmy pojazd specjalistyczny, służący do mycia powierzchni dróg na terenie zakładu, celem poprawy warunków przy przechodzeniu przez szlaki komunikacyjne. W firmie wdrożono również wiele systemów do ulepszenia ergonomii pracy oraz automatycznych zabezpieczeń przed zagrożeniami związanymi z pracą urządzeń.

Wiemy, że normy przewidziane dla pracowników na tych stanowiskach nie były przekraczane. Dlaczego więc je wykonano i czy w takiej sytuacji dofinansowanie było możliwe?

Firma regularnie przeprowadza badania środowiska pracy na stanowiskach robotniczych pod kątem hałasu, wibracji oraz zapylenia. Uciążliwość niektórych warunków środowiska pracy ma znaczenie dla zdrowia pracowników w okresie długofalowym. Zmniejszenie oddziaływania tych czynników powinno być dla każdego przedsiębiorcy warunkiem podstawowym dla utrzymania zaangażowania i motywacji pracowników. Długookresowe oddziaływanie hałasu na człowieka skutkuje problemami zdrowotnymi, takimi jak: choroby układu krążenia, zaburzenia funkcji poznawczych, szum w uszach czy utrata słuchu. Skutkiem hałasu może być również słaba koncentracja, zwiększony poziom stresu, niższa wydajność w pracy, a także drażliwość, problemy w komunikacji z ludźmi i chroniczne zmęczenie. Stąd nacisk ze strony spółki na redukcję tego czynnika jest niezwykle ważny i stanowi jeden z głównych elementów strategii rozwoju firmy w obszarze BHP.

Dlaczego ważne jest, aby pracownicy korzystali z takich udogodnień? Jak reaguje zespół, który widzi zarówno starania, jak i realizacje projektów chroniących ich jako pracowników?

Stwarzanie załodze komfortowych warunków pracy przyczynia się do bardziej efektywnej pracy oraz dbałości o powierzone mienie. Zmniejsza się również rotacja pracowników, co ma wpływ na stabilizację funkcjonowania biznesowego i pozwala na długofalowe planowanie strategii firmy. Istotna jest również zwiększona kreatywność załogi i inicjowanie pomysłów, które pozwalają na wdrażanie usprawnień i redukcję kosztów. Myślę, że nasi pracownicy doceniają wszystkie działania w obszarze poprawy ich warunków pracy.

Czy macie Państwo kolejne plany w kontekście takich udogodnień dla pracowników i z jakich środków chcielibyście skorzystać?

Poprawa warunków pracy wpisana jest w ogólną strategię rozwoju firmy. Spółka w miarę możliwości będzie realizować kolejne inwestycje w tym zakresie. Na każdy rok kalendarzowy wyznaczone są zadania w obszarze BHP i planowane odpowiednie środki do ich realizacji. Status działań jest raportowany po zakończonym okresie w Przeglądzie Zarządzania.

Najnowsze

Wyjątkowe chwile w kadrze

W nowym cyklu przedstawiamy lokalne firmy oraz pozytywnie „zakręconych” członkówlokalnej...

AKCJA-REKRUTACJA!

SPECJALISTA DS. HANDLU (RYNEK DROGOWY I BUDOWLANY) Jesteś ukierunkowany na...

Trawertyn z Raciszyna w kolebce państwa polskiego

W „Wieściach z Raciszyna” rzadko piszemy o naszym Zakładzie...

Nowa przestrzeń, nowe możliwości

Odwiedzamy po raz kolejny Chatę Małolata, która zyskała niedawno...
spot_img

Nie przegap

Wyjątkowe chwile w kadrze

W nowym cyklu przedstawiamy lokalne firmy oraz pozytywnie „zakręconych” członkówlokalnej...

AKCJA-REKRUTACJA!

SPECJALISTA DS. HANDLU (RYNEK DROGOWY I BUDOWLANY) Jesteś ukierunkowany na...

Trawertyn z Raciszyna w kolebce państwa polskiego

W „Wieściach z Raciszyna” rzadko piszemy o naszym Zakładzie...

Nowa przestrzeń, nowe możliwości

Odwiedzamy po raz kolejny Chatę Małolata, która zyskała niedawno...

Z pasji do pszczół 

Ewa Bociąga, księgowa z wykształcenia, pszczelarka z zamiłowania, znana...
spot_imgspot_img

Wyjątkowe chwile w kadrze

W nowym cyklu przedstawiamy lokalne firmy oraz pozytywnie „zakręconych” członkówlokalnej społeczności. Gościem pierwszego odcinka jest Milena Szymanek, właścicielka studia fotograficznego Atelier w Raciszynie. Od pasji do biznesu – Odkąd pamiętam, uwielbiałam...

AKCJA-REKRUTACJA!

SPECJALISTA DS. HANDLU (RYNEK DROGOWY I BUDOWLANY) Jesteś ukierunkowany na sukces i osiąganie wyników? Lubisz rozmawiać z klientami? Szukasz pracy w firmie o ugruntowanej pozycji...

Trawertyn z Raciszyna w kolebce państwa polskiego

W „Wieściach z Raciszyna” rzadko piszemy o naszym Zakładzie Obróbki Kamienia w Wojkowicach (woj. śląskie), ale tym razem mamy się czym pochwalić! Unikatowy na...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj